رفتن به محتوای اصلی
x

طرح حمایت از کودکان 6 ماهه تا 5 ساله ( ماده 24 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت )

1-کودک واجد شرایط برای طرح حمایتی کودکان زیر پنج سال چه کودکی است؟

 کودکی است که براساس تعاریف علمی در حال حاضر مبتلا به سوء تغذیه است و 6 تا 54 ماهه  می باشد. اگر روند رشدکودک طبیعی است یا اختلال رشد دارد، مشمول این طرح نمی شود.

 

2-آیا برای این طرح نرم افزاری طراحی شده است؟

بله نرم افزاری به نام "شما" (شبکه ملی اعتبار) برای آگاهی خانواده ها طراحی شده و برای خانوار ها در دسترس می باشد

 

3- خانوار ها چگونه اطلاعات در خصوص شارژ اعتبار خرید اقلام غذایی در کارت سرپرست خانوار را بدست آوررند؟

شیوه های مختلف جهت کسب اطلاعات در خصوص شارژ اعتبار خرید اقلام غذایی در کارت سرپرست خانوار عبارتند از:

* تماس با کد دستوری (#1463*500*)

* تماس با تلفن مرکز پشتیبانی به شماره 6369- 021

* استفاده از اپلیکیشن»شما)«شبکه ملی اعتبار) در گوشی های همراه هوشمند.

 

4- نرم افزار " شما " چیست؟

  نرم افزار "شما" یک نرم افزار قابل نصب بر روی تلفن همراه سرپرست خانوار می باشد که با استفاده از آن می توان فروشگاه های مشمول این طرح ،میزان اعتبار باقیمانده و ... را استعلام گرفت.

 

5- آیا برای استفاده از اقلام غذایی خانوار، داشتن اپلیکیشن شما الزامی است ؟

خیر.

 

6- اعتبار تخصيص يافته براي هر كودک بر چه اساسی و به چه میزان است؟

بر اساس اعتبار تخصيص يافته از سوي سازمان برنامه و بودجه براي اجراي طرح ،  برای خانوار های دهک یک تا پنج یک میلیون تومان و دهک پنج تا هفت ششصد هزار تومان.

 

7- خانواده های مشمول طرح حمایتی چگونه می توانند اقلام غذایی را دریافت نمایند؟

کلیه خانوارهای مشمول برنامه مذکور تا سقف مبلغ شارژشده در حساب یارانه ای سرپرست خانوار، می توانند از فروشگاه های طرف قرارداد طرح کالابرگ الکترونیکی، بصورت ماهیانه تا پایان سال جاری از بین ١٦قلم مواد غذایی مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نسبت به خرید مایحتاج خانوار بصورت رایگان اقدام نمایند.

 

 8- اقلام سبد غذایی مورد تایید قابل خرید این برنامه چیست؟

»شیر/ ماست پاستوریزه، پنیر، گوشت گوساله، گوشت مرغ، تخم مرغ، برنج ایرانی، ماکارونی، روغن مایع، خرما، سیب،هویج، کدوسبز، گوجه فرنگی، پیاز، عدس و مغزدانه»

 

9-مبالغ شارژ شده تا چه مدت در حساب سرپرست خانوار می ماند؟

امکان خرید مبالغ شارژ شده ماهیانه از ماه جاری تا پایان سال فراهم است. لیکن در صورت عدم هزینه کرد و خرید خانوار از اقلام سبد غذایی اعلامی در هر مرحله از شارژ، منجر به حذف فرد از فهرست ماه آتی و عدم شارژ مجدد خواهد شد و صرفا شارژ اولیه در حساب فرد باقی خواهد ماند. لذا با توجه به اجرای »تن سنجی و پایش وضعیت سوءتغذیه کودکان« از سوی خانه های بهداشت/ پایگاه های سلامت  محل سکونت خانواده مشمول طرح به منظور بررسی روند بهبود کودک و در نتیجه استمرار شارژ کارت سرپرست خانوار در ماه های آتی، شایسته است خانوارها بصورت ماهیانه ضمن خرید و مصرف اقلام خوراکی اعلام شده، با پایگاه های سلامت/ خانه های بهداشت محل زندگی خود همکاری لازم را بعمل آورند.

 

10- آیا قرار گرفتن در طرح حمایتی کودکان زیر پنج سال  باعث حذف یارانه خانوار خواهد شد؟

به هیچ عنوان خرید اقلام سبد غذایی معین طرح مذکور تا سقف اعتبار شارژ شده، منجر به کسر یا عدم شارژ اعتبار کالابرگ الکترونیک از یارانه نقدی خانوار نخواهد شد.

براساس سوئیچ رفاهی خانوار مشمول برنامه براساس مبلغ تخصیص یافته (یک میلیون یا ششصد هزار تومان) بدون پرداخت پول می تواند براساس مقدار شارژ شده اقلام را دریافت کند اما اگر بیشتر از یک میلیون یا ششصد هزار تومان باشد قطعاً یا از یارانه کم می شود یا باید پول پرداخت کند.

 

11- علت عدم دریافت پیامک اطلاع رسانی از سوی اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی توسط سرپرست خانوار  مشمولین این طرح چیست؟

پیامک اطلاع رسانی به کلیه خطوط تلفن همراه(اعم از اعتباری و دائمی) سرپرستان خانوار مشمول برنامه که دارای سند مالکیت
بوده اند ارسال گردیده است. در صورت عدم دریافت پیامک توسط سرپرستان خانوار مشمول، بایستی نسبت به کنترل سند مالکیت خط تلفن همراه دراختیار اقدام گردد.

 

12- شارژ ماهيانه دريافت اقلام غذايي از چه طریقی است؟

 از طريق شارژ الكترونيكي بر روي حساب يارانه اي سرپرست خانوار (حساب سرپرست خانوار در طرح كالابرگ الكترونيكي) تحت پوشش برنامه توسط وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي.

 

13- در چه صورتی این حمایت تغذیه ای از کودک استمرار می‌یابد و در چه صورت این حمایت قطع خواهد شد ؟

حمايت تغذیه ای از كودک در صورت مراجعات به موقع مادر/ سرپرست کودک به خانه بهداشت/پایگاه سلامت محل سکونت و بهبودي روند رشد کودک استمرار خواهد یافت و در صورت عدم مراجعات به موقع مادر/ سرپرست کودک به خانه بهداشت/پایگاه سلامت محل سکونت و عدم بهبودی روند رشد کودک قطع خواهد گردید.

 

14- مدت زمان شارژ اقلام غذايی چگونه است؟

به منظور حمایت تغذیه ای كودكان تحت پوشش برنامه از شهريور ماه تا اسفند ماه سال 1402هر ماه يک بار مبلغ 1ميليون تومان برای دهک 1تا 5 و 600هزار تومان برای دهک ( 7و8 ) از طريق شارژ الكترونيكي بر روي حساب يارانه اي سرپرست خانوار، شارژ مي گردد و فرصت استفاده از مبلغ شارژ شده براي خانوار تا پايان سال 1402مي باشد.