سهم ۲۳ درصدی دیابت در مرگ و میرهای کرونا در استان اصفهان

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت استان :مسئول برنامه پیشگیری و کنترل بیماری های قلبی عروقی و دیابت مرکز بهداشت استان گفت: شیوه اضافه وزن در استان ۶۱.۲۶ درصد است و میانگین کشوری ۵۹ درصد می باشد.
 

دکتر رامش حسین‌خانی با اعلام اینکه در استان اصفهان حدود ۶۵ درصد از کل مرگ و میرهای کرونا مربوط به بیماران زمینه ای بوده است، گفت: دیابت به تنهایی سهم ۲۳ درصدی در این مرگ و میرها را داشته است.
وی ادامه داد: در حال حاضر ۴۸۳ میلیون نفر در دنیا به دیابت مبتلا هستند و متاسفانه شیب بیماری بسیار تند است و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۴۵ حدود ۷۰۰ میلیون نفر به دیابت مبتلا شوند.
دکتر حسین خانی با بیان اینکه هر سال ۴.۲ میلیون نفر بر اثر بیماری دیابت فوت می کنند، افزود: ۴۳ درصد این افراد زیر ۷۰ سال هستند و باید تلاش کنیم بیماران دیابتی دچار مرگ زودرس نشوند.
مسئول برنامه پیشگیری و کنترل بیماری های قلبی عروقی و دیابت مرکز بهداشت استان ادامه داد: در کشور ما شیوع دیابت براساس مطالعه سال ۹۵ حدود ۱۱ درصد بوده ولی به نظر می رسد تاکنون درصد شیوع بالاتر رفته است.
وی با یادآوری اینکه دیابت در سال ۹۷ حدود ۴ درصد مرگ و میرها را به خود اختصاص داده بود، افزود: شیوع دیابت در استان اصفهان نیز ۱۱.۷ درصد در سال ۹۵ بود که بالاتر از میانگین کشوری می باشد.
دکتر حسین خانی با اشاره به اینکه براساس شیوع دیابت در افراد بالای ۲۵ سال در استان انتظار داریم حدود ۳۵۰ هزار بیمار دیابتی داشته باشیم، گفت: براساس برنامه ای که داریم در تمام مراکز بهداشت قرار است افراد بالای ۳۰ سال غربالگری و شناسایی شوند که تقریبا حدود ۴۵ درصد افراد بالای ۳۰ سال استان را غربالگری کردیم و ۱۴۲ هزار بیمار دیابتی شناسایی شدند.
وی ادامه داد: به نظر می رسد هنوز حدود ۲۵ درصد بیماران دیابتی در استان شناسایی نشده اند و به همین خاطر از افراد بالای ۳۰ سال درخواست می کنیم به مراکز سلامت استان مراجعه کنند تا در صورت تشخیص دیابت، زودتر شناسایی شده و تحت درمان قرار گیرند.
مسئول برنامه پیشگیری و کنترل بیماری های قلبی عروقی و دیابت مرکز بهداشت استان با بیان اینکه شعار امسال روز جهانی دیابت این است که پرستاران در دنیای دیابت تغییر ایجاد می کنند، افزود: حدود ۶ میلیون نفر کمبود پرستار تخصصی دیابت در دنیا وجود دارد که ۹۰ درصد این کمبود مربوط به کشورهای درحال توسعه و از جمله کشور ما است.
وی با اشاره به همه گیری کرونا، اعلام کرد: در استان اصفهان حدود ۶۵ درصد از کل مرگ و میرهای کرونا مربوط به بیماران زمینه ای بوده که دیابت به تنهایی عامل ۲۳ درصد از این مرگ و میرها بوده است.
دکتر حسین خانی خاطرنشان کرد: ترس از کرونا باعث عدم مراجعه بیماران دیابتی به پزشک در این مدت شده، درحالی که مراجعه به پزشک جزو موارد ضروری است و بیماران دیابتی باید مراقبت های خود را بسیار جدی بگیرند و داروهایشان را به هیچ عنوان کم یا قطع نکنند.
وی با ابراز نگرانی از کاهش مراجعات غربالگری بیماران دیابتی و سایر بیماری های مزمن به مراکز بهداشت استان از زمان شیوع کرونا، گفت: این موضوع باعث بروز عوارض مختلفی برای بیماران می شود.

دیدگاه جدیدی بگذارید

Filtered HTML

  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
این سؤال جهت بررسی این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا نه، و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.