معرفی آزمایشگاه بهداشت حرفه ای و طب کار

 

 

mailرسالت

mailبیانیه ماموریت

mailاهداف برنامه عملیاتی سال جاری

mailاعضای واحد

mailبرنامه استراتژیک واحد یا برنامه های بلند مدت

 

 

سیر تکاملی طب کار در جهان و ایران:

از نقطه نظر تاریخی بیماریهای شغلی از هزاران سال پیش در جوامع بشری وجود داشته است، بیماری هایی مثل مسمومیت ناشی از فلزات سنگین در کارگران معادن صدها سال پیش توسط پزشکان شناسایی شده اند.شناخت علمی و آکادمیک از این بیماریها در سال ۱۷۰۰ میلادی توسط آقای رامازینی با نوشتن کتاب بیماریهای صنعتگران شروع شد با آغاز قرن بیستم و افزایش مواجهات زیان آور محیط کار گرایش و توجه به بیماریهای شغلی و طب کار بعنوان یک رشته تخصصی در علوم پزشکی هر روز افزایش یافت. در سال ۱۹۰۴ اولین کلینیکهای طب کار در ایتالیا و سایر نقاط اروپا شروع به فعالیت نمودند.

در ایران سابقه استفاده از عناوین طب کار، طب صنعتی و مشابه آن به بیش از هشت دهه قبل باز می گردد، یکی از واحدهای پزشکی مهم در ابتدای تاسیس اولین مرکز صنعتی کشور یعنی پالایشگاه آبادان، اداره طب صنعتی بوده است.با توجه به نیازهای روزافزون کشور و توسعه علمی امور مربوط به کار ومحیط، اولین دوره مدون آموزش تخصصی طب کار که بعنوان دوره تخصصی بالینی از سوی وزارت بهداشت، درمان شناخته شده به سال ۱۳۷۴ باز می گردد.

 

بیانیه ماموریت:

اصولا آنچه که قادر است تهديدهای مدرن ناشی از توسعه يافتگی را کنترل وبرنامه های توسعه ای را به توسعه پايدار تبديل نمايد مرکزيت بخشيدن به "سلامت انسان" میباشد در حالي که انسانها با توجه به نوع شغل وحرفه ای که انتخاب می کنند، بالاجبار با عوامل زيان آور وحادثه ساز دست به گريبان خواهند بود به گونه ای که چنانچه اين عوامل ازحد مجاز(تحمل فيزيولوژيک) بدن فزونی گيرد علاوه برناتوانی زودرس نيروی کار و کاهش بهره وری موجب ازکارافتادگیهای کلی و جزئی وناهنجاريهای اجتماعی وخسارتهای هنگفت اجتماعی و اقتصادی خواهد شد.بنابراین با توجه به چشم اندازآينده، ايران اسلامی نيازمند نيروی کارسالم وماهر و مبتکر و خلاقی است که قدرت وتوانایي ایجاد تغييردرتکنولوژی وارداتی وبومی کردن آن در کشور را داشته باشد بديهی است رسيدن به چنين چشم اندازی بدون توجه خاص به سلامت کار ومحيط کار وحفظ  شان و منزلت وخدمت کارگران وصنعتگران ونيروی کار ماهر امکان پذير نخواهد بود.

بدیهی است وظیفه اصلی مدیران صنایع و كارگاه ها، افزایش سطح تولید وسوددهی بیشتراست اما درعین حال مسئولیت این قشر برای حفظ سلامتی كارگران بسیارمهم تراست چرا كه كاهش تولید و زیان های مادی را می توان به روش های مختلف جبران كرد اما ضایعات انسانی از جمله مرگ ومعلولیت های دائمی غیر قابل جبران است.

به گزارش مهر، سالیانه ۲۷۱ میلیون نفر از نیروی کار در جهان به دلیل حوادث ناشی از کار دچار آسیب می شوند که از این میزان، ۲میلیون نفر نیز جان خود را از دست می دهند و بیش از ۱۶۰ میلیون نفر نیز به علت قرار گرفتن در معرض عوامل زیان آور محیط کار به بیماریهای شغلی مبتلا می شوند. پیامدهای ناشی از آسیب های شغلی در زندگی میلیون ها انسان و بر اقتصاد جهانی تاثیر غیر قابل انکاری دارد. سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۲ ،۳۷ درصد کمردردها،۱۶ درصد کاهش شنوایی ها، ۱۳ درصد بیماری های انسدادی مزمن ریه،۱۱ درصد آسم ها، ۱۰ درصد تومورها و ۱۰ درصد سرطانها را مربوط به عوامل زیان آور محیط کار دانسته است این در حالی است که فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد کارگران به خدمات سلامت شغلی استاندارد دسترسی دارند و مابقی از این خدمات بی بهره اند. 


اینها همه از مواردی است که سازمان جهانی کار در زمینه لزوم جدی گرفتن مسائل مربوط به سلامت شغلی، ایمنی و بهداشت در محیط کار اعلام کرده است که با توسعه پایدار کشورها، افزایش بهره وری، کاهش خسارات ناشی از کارافتادگی و جلوگیری از تحمیل هزینه های درمانی و پزشکی برای نیروی کار ارتباط مستقیمی دارد.

به همین منظور در راستای اجرای ماده ۹۲ قانون کار، کارشناسان آزمایشگاه مرجع سلامت و مرکز سلامت محیط و کار، دستورالعملی تهیه نموده اند که به استناد آن و به منظور حفظ و صیانت نیروی کار،کلیه کارگاههای صنعتی، تولیدی و معدنی دولتی وخصوصی مشمول قانون کار به منظور ارائه خدمات بهداشتی اولیه به کارگران، مکلف به ایجاد خانه های بهداشتی می باشند و گروه آزمایشگاههای معاونت بهداشتی استان موظف است که در خصوص اجرایی شدن این دستورالعمل اقدامات لازم را به مرحله عمل رسانیده و با نظارت، کنترل و همکاری با مراکز انجام دهنده طرح،گامی موثر و کارامد در جهت نیل به این مهم بردارد.

 

رسالت:

ما بر این اعتقادیم که "سلامت" در جمیع ابعاد خود، حق اساسی آحاد انسانی است. حرکت، حیات و رشد و شکوفایی جامعه در گرو سلامت جسمی، روانی و اجتماعی نیروی کاری می باشد.

لذا بر این باوریم که با:

*تربیت نیروی آزمایشگاهی کارآمد

*ارائه خدمات آزمایشگاهی موثر و کارآمد به کلیه شاغلین با بهترین کیفیت و مطابق با الزامات و استانداردها

*نظارت بر انجام صحیح آزمایشات و کنترل و پایش آزمایشگاههای انجام دهنده طرح

*نوآوری و خلاقیت در زمینه کاری

*رعایت اخلاق حرفه ای

*پیشگیری از بیماریهای ناشی از کار و محیط از طریق اطمینان از صحت و دقت انجام تست های آزمایشگاهی

می توانیم در بوجود آمدن شرایطی سالم و ایمن درمحیط کار گام برداریم و مسبب حفظ و ارتقاء مستمر و همه جانبه سلامت کلیه شاغلین استان گردیم.

   

هدف کلی:

حفظ و تامین سلامت کارگران و اعضاء خانواده آنان و پیشگیری در زمینه از کارافتادگی زودرس از طریق اطمینان از انجام آزمایشات و در درجه بعدی اطمینان از صحت و دقت جوابها 

 

اعضای واحد:

نام و نام خانوادگی : محمود صادقی

 تلفن:۰۳۱۳۴۴۷۶۰۶۰- داخلی ۳۲۲

آدرس ایمیل:   m.sadlab@yahoo.com

 

نام و نام خانوادگی : اصغر حیدریان

تلفن:۰۳۱۳۴۴۷۶۰۶۰- داخلی ۲۹۶     

آدرس ایمیل:   aheidarian@gmail.com

 

نام و نام خانوادگی : الهام حیدری

تلفن:۰۳۱۳۴۴۷۶۰۶۰- داخلی ۲۹۰

 آدرس ایمیل:   elhamheidari424@yahoo.com