مزایای تغذیه انحصاری با شیر مادرتا پایان ۶ ماهگی

تغذیه انحصاری با شیر مادر به مفهوم تغذیه شیر خوار فقط با شیر مادر بدون مصرف هر نوع ماده غذایی دیگر حتی آب میباشد. این روش که برای ۶ ماه اول زندگی توصیه میشود در کاهش میزان ابتلاء و مرگ و میر شیر خواران ،همچنین پیشگیری از بارداری در مادران نقش موثر دارد . پس از این مدت ، ضمن تغذیه شیر خواربا غذای کمکی تغذیه با شیرمادر نیز تا پایان ۲ سالگی ادامه یابد.

فواید تغذیه انحصاری با شیر مادر در طی روزهای اول برای شیرخوار :

۱- کاهش بروز زردی ۲- رساندن ایمونوگلوبولین (مواد ایمنی زا )بیشتر ۳-افزایش طول مدت تغذیه با شیر مادر به علت تماس پوست با پوست و مکیدن مکرر ۴- فرصت مناسب برای شیرخوار جهت عدم استفاده از پستانک و شیشه

فواید تغذیه انحصاری با شیر مادر در طی روزهای اول برای مادر :

۱- شروع زودتر مرحله دوم ترشح شیر در پستانها ۲- کاهش شدت احتقان پستان ۳- تهیه شیر برحسب نیاز شیرخوار ۴- کمک به برگشت رحم و کاهش خونریزی بعد از زایمان ۵- افزایش اعتماد به نفس مادر ۶- موقعیتی مناسب جهت آموزش مادر

تغذیه انحصاری با شیر مادر امکان ابتلاء به عفوتنهای حاد تنفسی را تا ۵ برابر و احتمال مرگ ناشی از این بیماری ها را تا ۴ برابر کاهش میدهد. مطالعات نشان میدهد احتمال مرگ و میر ناشی از عفونتهای گوارشی و بیماریهای اسهالی در بین شیرخوارانی که به طور انحصاری از شیر مادر استفاده میکنند تا ۲۵ برابر کمتر ازآن دسته از شیر خوارانی است که از شیر مصنوعی (خشک ) استفاده میکنند. کاهش چشمگیر ابتلاءو مرگ و میر ناشی از عفونتهای حاد تنفسی و اسهال حتی در کشورهای صنعتی هم که از وضع بهداشتی مطلوبتری برخوردارند دیده  میشود. سازمان جهانی بهداشت ،تغذیه انحصاری باشیر مادر را به تنهایی مهم ترین وسیله برای جلوگیری از بیماریهای اسهالی معرفی میکند. باید توجه داشت که نه تنها مصرف شیر مصنوعی بلکه حتی مصرف آب هم بر میزان ابتلاء و مرگ و میر ناشی از بیماریهای اسهالی می افزاید و این امر حتی در کشورهای صنعتی هم به ثبت رسیده است.

 

تغذیه با شیر مادر نه تنها در پیشگیری از بیماریها ،بلکه در درمان آنها نیز نقش دارد . از جمله در درمان بیماریهای اسهالی که اگر تغذیه با شیر مادر در جریان اسهال ادامه یابد از حجم مدفوع کاسته شده و حتی محلول ORSمورد نیاز نیز کمتر میشود.

 

دیدگاه جدیدی بگذارید

Filtered HTML

  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
این سؤال جهت بررسی این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا نه، و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.