تغذیه

تصویر: 

توضیحات: 

 

 

 

 

 

 

 

 

هشدار!!!

 عدم مصرف سنگ نمك و نمك دريا

با توجه به تبليغات غير واقع و مردم فريب و خطرات جبران ناپذير اخير در خصوص مصرف نمك هاي طبيعي (نمك دريا و سنگ نمك) و تهديد جدي براي سلامت آحاد مردم كه بعضا از طريق سايت هاي شخصي راه اندازي شده منتشر مي شود ...

 

عدم مصرف سنگ نمك و نمك دريا 
با توجه به تبليغات غير واقع و مردم فريب و خطرات جبران ناپذير اخير در خصوص مصرف نمك هاي طبيعي (نمك دريا و سنگ نمك) و تهديد جدي براي سلامت آحاد مردم كه بعضا از طريق سايت هاي شخصي راه اندازي شده منتشر مي شود به اطلاع مي رساند:

يد يكي از ريز مغذيهاي اساسي است كه شركت در توليد هورمون تيروئيد داشته و تاثير اين هورمون در سلامت و اعمال حياتي انسان از دوران جنيني، كودكي و بلوغ دليل عمده اهميت يد است. كمبود يد سبب بروز اختلال هاي وسيعي مي شود كه مهمترين آنها اثر مخرب بر توانايي هاي ذهني و جسمي افراد جامعه و به خصوص كودكان و نوجوانان است. بدون شك كمبود يد مهمترين عامل عقب افتادگي رشد ذهني بشر است كه البته قابل پيشگيري است. شايع ترين تجلي باليني كمبود يد به صورت گواتر بوده كه كمبود شديد با اختلال عملكرد اين غده توام مي گردد اما بسياري از اثرات كمبود يد در كاهش فعاليت مغزي است كه ممكن است ظاهرا نمايان نشود. با شناخت جدي كمبود يد در سال ۱۳۶۸ در ايران و تلاش هاي ارزنده و مستمر، همكاري و همدلي جمع عظيمي از فرهيختگان و پژوهشگران كشور ، عزم و اراده ملي ادارات ذيربط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، وزارت صنايع و جهاد كشاورزي و همچنين مشاركت مستمر دانشگاههاي علوم پزشكي كشور و در يك كلام تجلي زيباي عزم ملي و همكاري هاي درون بخشي و برون بخشي، حذف اختلالات ناشي از كمبود يد در مدت كمتر از يك دهه در كشور صورت گرفت و جمهوري اسلامي ايران به عنوان كشور عاري از كمبود يد در سال ۲۰۰۰ شناخته شد و به دنبال آن هرساله با توفيقات الهي و همكاري هاي مستمر سياست گزاران و مجريان سلامت موجبات استمرار حذف كمبود يد در كشور فراهم شده است.

متاسفانه تبليغات ناآگاهانه و وسيع انواع نمك هاي دريا و سنگ نمك با عنوان طبيعي و داشتن خواص درماني و عدم تاثير در بيماران داراي فشارخون بالا ، بيماران قلبي، ديابتي و مادران باردار و هزار و يك خاصيت غير واقع، غير منطقي و غير علمي به عنوان يك تهديد جدي براي هم ميهنانمان شده است.

عوارض جبران ناپذير عدم وجود يد از يك سو و همچنين وجود فلزات سنگين همچون سرب، كادميوم، جيوه و ... كه باعث بروز انواع سرطان و بيماري هاي كليوي و...  شده، از سوي ديگر وجود گچ و شن و ماسه به عنوان يك ناخالصي غير محلول در نمك هاي معرفي شده به عنوان نمك هاي طبيعي (سنگ نمك ، نمك دريا) باعث گمراهي آحاد مردم و مصرف آن تهديد جدي براي سلامت مردم مي باشد.

 لذا خواهشمند است با توجه به اهمیت موضوع، مردم عزیز در انتخاب نوع نمک مصرفی خود دقت فرموده و از مصرف نمک هایی با عنوان سنگ نمک و نمک دریا جدا خودداری کرده و جهت تامین نمک مصرفی خود، صرفا از نمک های  یددار تصفیه شده دارای مجوز بهداشتی استفاده نمایند.

 

تهیه و تنظیم: واحد بهبود تغذیه جامعه، مرکز بهداشت استان اصفهان