مطالب آموزشی

  • سقط القایی (عمدی) یکی از پدیده هایی است که در سراسر جهان مشاهده می شود. همه ادیان آسمانی بطور عام مخالف سقط بوده و در برخی موارد خاص که سبب مخاطره سلامت مادر و یا کودک باشد آن را مجاز دانسته اند. در کشور ما نیز با توجه به اهمیت امر سلامت در دین مبین اسلام، انجام سقط در موارد عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن کودک و یا بیماری مادر که منجر به تهدید جانی وی باشد تا زمان ولوج روح (۴ ماهگی) مجاز دانسته شده است.

  • پيامبر گرامي اسلام فرموده اند:«صوموا تصحوا» روزه بگيريد تا سالم بمانيد

    روزه فوايد جسمي و روحي فراوان دارد و شفا بخش جسم و توان بخش جان است، روزه داري آئيني است مقدس که در دين اسلام و بسياري از اديان ديگر براي تزکيه روح و جسم بر آن سفارش شده است در کنار فواید معنوی بی حد و حصر این فریضه الهی، فوايد بهداشتي روزه نیز گوشه ای از سودمنديهاي انسان سازآن  را در بر می گیرد؛ بنابراین دانستن و رعایت "نکات مرتبط با تغذیه و بهداشت در ماه مبارک رمضان" می تواند سلامتی جسمی را تامین نموده، حفظ نماید و ارتقا دهد.

  • شيوع بيماري هاي قلبي در دوران بارداری یک درصد مي باشد و اهميت آن در تاثير متقابل و سوئي است كه اين دو بر يكديگر مي گذارند به طوري كه بيماري هاي قلبي باعث افزايش شيوع سقط، مرگ داخل رحمي، زايمان زودرس و تاخير رشد داخل رحمي مي شود. در مقابل، حاملگي باعث بدتر شدن اختلال قلبي زمينه اي شده و ميزان مرگ و مير مادري را در موارد خفيف بيماري كمتر از یک درصد، در موارد متوسط ۵ تا  ۱۵ درصد و در موارد شديد ۲۵ تا ۵۰ درصد افزایش می دهد.

  •  نیاز به عشق و محبت از تولد با كودك است. كودك به‌واسطه‌ این ارتباط ابتدا با مادر و بعد با پدر و بتدریج با سایر نزدیكان رابطه نزدیكی پیدا می‌كند. این ارتباط اساس تمام روابط بعدی كودك را تشكیل می‌دهد كه علاوه بر خانواده، شامل ارتباط او با همسر و فرزندان، دوستان، همكاران و اطرافیان او نیز می‌شود.روان‌شناسان معتقدند كه نبود مهربانی آسیب‌های شدید و غیر قابل جبرانی به بار می‌آورد.

  • بارداری، زایمان و بچه دار شدن یک امر طبیعی و ذاتی است و مادرانی که آن را تجربه می کنند، احساسی مملو از سرخوشی، نشاط، لذت، شگفتی و گاهی بر عکس احساسی آمیخته با ترس، اضطراب، در ماندگی، سر درگمی و افسردگی دارند. حقیقت امر این است که مادر بودن یک مسئولیت سنگین و حساس است که جهت جلوگیری از بروز احساسات منفی نیازمند حمایت همه جانبه از طرف همسر و سایر اعضای خانواده و آشنایان می باشد.

  • حاملگی و زایمان از رویداد های مهیج و لذت بخش در زندگی زنان و از حساس‌ترين ‌دوره های زندگي‌ یک زن درنظر گرفته می شوند.حاملگي تجربة روحي مهمي است كه سبب ايجاد تغييرات رواني زيادي در زن مي‌شود. اهمیت بهداشت روانی در این دوران به اندازهای است كه بسیاری از مسایل دوران بزرگسالی از شرایط نامناسب دورانجنینی و كودكی منشا می گیرد و صدمات‌ وارده‌ بر جنين‌ در دوران‌ بارداري‌ مي‌تواند زمينه‌ساز بسياري‌ از اختلالات ‌جسمي‌ و رواني‌ در سال‌ هاي ‌بعدي‌ زندگي‌ فرد باشد.

صفحه‌ها