مطالب آموزشی

  • سقط القایی (عمدی) یکی از پدیده هایی است که در سراسر جهان مشاهده می شود. همه ادیان آسمانی بطور عام مخالف سقط بوده و در برخی موارد خاص که سبب مخاطره سلامت مادر و یا کودک باشد آن را مجاز دانسته اند. در کشور ما نیز با توجه به اهمیت امر سلامت در دین مبین اسلام، انجام سقط در موارد عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن کودک و یا بیماری مادر که منجر به تهدید جانی وی باشد تا زمان ولوج روح (۴ ماهگی) مجاز دانسته شده است.

  • پيامبر گرامي اسلام فرموده اند:«صوموا تصحوا» روزه بگيريد تا سالم بمانيد

    روزه فوايد جسمي و روحي فراوان دارد و شفا بخش جسم و توان بخش جان است، روزه داري آئيني است مقدس که در دين اسلام و بسياري از اديان ديگر براي تزکيه روح و جسم بر آن سفارش شده است در کنار فواید معنوی بی حد و حصر این فریضه الهی، فوايد بهداشتي روزه نیز گوشه ای از سودمنديهاي انسان سازآن  را در بر می گیرد؛ بنابراین دانستن و رعایت "نکات مرتبط با تغذیه و بهداشت در ماه مبارک رمضان" می تواند سلامتی جسمی را تامین نموده، حفظ نماید و ارتقا دهد.

  • شيوع بيماري هاي قلبي در دوران بارداری یک درصد مي باشد و اهميت آن در تاثير متقابل و سوئي است كه اين دو بر يكديگر مي گذارند به طوري كه بيماري هاي قلبي باعث افزايش شيوع سقط، مرگ داخل رحمي، زايمان زودرس و تاخير رشد داخل رحمي مي شود. در مقابل، حاملگي باعث بدتر شدن اختلال قلبي زمينه اي شده و ميزان مرگ و مير مادري را در موارد خفيف بيماري كمتر از یک درصد، در موارد متوسط ۵ تا  ۱۵ درصد و در موارد شديد ۲۵ تا ۵۰ درصد افزایش می دهد.

صفحه‌ها